АКТУАЛЬНЫЕ НОВОСТИ

Карантин как форс-мажор: что нужно делать, если вы не можете выполнить условия договора за карантина

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (Covid-19)» внесено зміни до частини другої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні».

Відтепер форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) поряд з аварією, пожежею, вторгненням, блокадою, диверсією та революцією вважається введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України. Це важливий крок, який спрощує посилання на форс-мажорні обставини суб’єктів господарювання.

Тож, що треба робити, якщо ви не можете виконати умови договору через карантин?

Обов’язково повідомте про виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) іншу сторону.

Оформіть документальне призупинення своєї діяльності у відповідній сфері (наказ, розпорядження та ін.) та письмово сповістіть іншу сторону, перед якою не виконується зобов’язання.

За можливості укладіть із іншою стороною відповідні доповнення до договору щодо перенесення строків зобов’язань (це автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не буде потребувати засвідчення форс-мажорних обставин ТПП).

Якщо все-таки потрібно засвідчити форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): надішліть на офіційну електронну адресу відповідної ТПП заяву на засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з мінімальним пакетом документів (копія договору, копія наказу (розпорядження) та повідомлення (сповіщення іншої сторони). У заяві вкажіть наявність встановлених зобов’язань, передбачений ними термін, обсяги і умови їх виконання, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), початок їх виникнення і термін дії.

Важливо! Відповідно до міжнародної практики обставина форс-мажору, в тому числі карантин, автоматично не звільняє від відповідальності. Слід розглянути, чи призвела дана ситуація до унеможливлення виконання конкретних зобов’язань, на які посилається сторона, що порушує умови перед контрагентом.

За загальним правилом, форс-мажорні обставини звільняють сторони від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов’язань, продовжують строки виконання сторонами своїх договірних зобов’язань, якщо форс-мажор вплинув на ці строки.

<< Вернуться на предыдущую страницу